Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sládek Josef Václav

Zařazeno: iReferaty.cz > Životopisy > Sládek Josef Václav
 
Osobnost: Sládek Josef Václav
Datum vložení: 22.2.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Básník, překladatel, organizátor literárního života.

Narodil se 27.10.1845 ve Zbiroze, otec byl zednický mistr. Po ukončení Akademického gymnázia začal studovat přírodní vědy, vedle toho cizí jazyky a literaturu. Oblíbil si poezii Baronovu, Burnsovu. Spolu se Svatoplukem Čechem psal do almanachu Ruch. Vedle ohlasů lidové poezie s milostnou tématikou, psal J.V.Sládek do Ruchu i básně vlastenecké. Roku 1868 podnikl cestu do Ameriky – dostal nabídku učit syna chicagského obchodníka češtině. Zde pobyl dva roky. Po návratu působil v redakci Národních listů a jako profesor angličtiny. Roku 1873 se oženil s Emilíí Nedvídkovou, ale po roce Emílie umírá po porodu mrtvého dítěte. Po několika letech osamění se J. V. Sládek oženil podruhé. V novém manželství nalezl pohodu a podporu, která mu pomáhala v těžkých chvílích. Od roku 1877 se stal redaktorem časopisu Lumír. Kolem časopisu soustředil básnickou skupinu v čele s Jaroslavem Vrchlickým aj. Zeyerem (Lumírovci). Nervová nemoc a sled událostí se odráží v jeho verších až do konce. Zemřel 28.6.1912 ve Zbiroze.

Autorovy zážitky z Ameriky se uplatnily v první sbírce Básně (1875). Následovala sbírka Jiskry na moři (1880), Světlou stopou (1881), Na prahu ráje (1883), Ze života (1884), Sluncem a stínem (1887).
Písně rodného Berounska oživil ve svých ohlasových sbírkách: Starosvětské písničky a jiné písně, Směska.
Josef Václav Sládek stále tíhnul k venkovskému prostředí, jevilo se mu ideálnějším. Viděl zde sice chudobu, zaostalost a těžký život, ale viděl zde naději, že usilování jednotlivce může mít svůj smysl. Venkovské prostředí bylo námětem sbírky Selské písně a České znělky (1890).
Josef Václav Sládek psal i verše pro děti: Zlatý máj (1887), Skřivánčí písně (1888), Zvony a zvonky (1894). V básních pro nejmenší učí děti lásce k domovu, k přírodě, k rodičům. Verše jsou jednoduché, blízké dětem, využil v nich znalosti poetiky lidové písně a říkadla a tím se přiblížil dětskému čtenáři.
V závěrečných sbírkách V zimním slunci (1897), Za soumraku (1907), Dvě knihy veršů – Nové selské písně a Léthé a jiné básně (1909) obzírá básník s vyrovnanou moudrostí život.

Důležitá je i Sládkova překladatelská činnost – přeložil cca 33 svazků dramatických děl W. Shakespeara a další verše anglo-amerických básníků. Drobnější překlady zařadil do svých Spisy básnické (1907).

Hodnocení: (hodnotilo 213 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info